Alaçatı, Hacımemiş ve Pop'un Öyküsü

2010 senesinde, Alaçatı'nın Hacımemiş Mahallesi'nde uzun yıllardır boş duran bir dükkanın içerisini her türden vintage eşya ile doldurup kocaman sarı ışıklı POP tabelasını yaktığımızda, Hacımemiş yalnız sakinlerinin ve pek az sayıda turistin ismini duyduğu bir muhit idi. Zamanla buraya çok sayıda antikacı, restoran, envai türden dükkanlar açılırken ziyaretçi sayısı da her sezon katlanarak arttı.


Öte yandan, Hacımemiş ve Alaçatı'yı diğer tatil beldelerinden ayıran emsalsiz bir niteliği de kendini gösterdi. Burada iş yapan insanların önceliği, kâr etmek değil, yaşamlarını büyük şehir sıkıntılarından olabildiğince uzaklaştırabilecekleri bir huzurlu sığınak oluşturabilmekti. Bizim için de durum bundan farklı değildir.


Hotel Pop'un projesi birkaç sene önceden çizilmiş olsa da inşaata ancak 2016 güz mevsiminde başlayabildik. Hacımemiş'in ışıltılılarının içerisinde fakat bu ışıltılardan da kendini sakınabilen bir bahçemiz vardı. Buraya, hepsi birbirinden farklı 8 odası, serin bir avlusu ve küçük bir yüzme havuzu olan bir bina yaptık. Odalarımızdan beşi King Size veya Queen Size yataklı standart tipte... Asma katlı ve yüksek tavanlı iki superior odamız, bir de iki katlı suit odamız var.


Alaçatı'nın kendine has bir yapı stili var artık. Yepyeni görünen bir bina dikmek, Hacımemiş Mahallesi'nin dokusuna tezatlık yaratacaktı. Üstelik biz eskiciyiz! Ambalajından yeni çıkmış ürünlerdense, zamanın izlerini taşıyan eşyaları seviyor, bunlarda ruh buluyoruz. 


Logomuzu tasarlerken de ilhamımızı geçmişin tasarımlarından aldık. Sevdiğimiz dönemlerin tesislerine baktık, görsel malzemeleri inceledik. Tatili ve yaz mevsimini çağrıştırdığı evrensel kabul görmüş deniz, güneş, tropikal bitki imgeleri ile canlı renkleri kullandık. Yaz olsun, neşeli olsun istedik. 


Bir de tabii artık Alaçatı ve Hacımemiş klasiği olan dükkanımızın adını taşıdık otele. Her ne kadar otelin tasarım dili dükkanımızın stilinden farklı da olsa, aynı kökten büyüdüler.


İnşaatta ve dekorasyonda kullandığımız pek çok malzemeyi kendi dükkanımızdan yahut başka eskicilerden topladık. Doğramalarda ve çatıda kullandığımız ağaçlar, duvar kaplamalarında kullandığımız taşlar, balkon korkulukları ve suit odamızın duvarlarını süsleyen tuğlalar dahi eski. Daha önceden farklı yapılarda işlev görmüş, geçmişin tecrübelerini taşıyan, vintage ya da antika malzemeler hepsi...


Odalarımızda yer alan aplikler, aynalar, sandalyeler ve benzeri aksesuarlar da, odaların kendi içerisinde tutarlı bir dekorasyon söylemi oluşturması için tek tek antikacılardan toplandı. Kahvaltı servisinde kullandığımız tabaklar, bardaklar, tuzluklar, sürahiler... Her birini ayrı ayrı topladık.  


Titizlikle ve özenli davrandık. Ortaya çıkan sonuçtan da memnunuz. Fakat bizim memnuniyetimizden daha önemlisi, otelimizde konaklayan misafirlerimizin mutluluğu... Hotel Pop Alaçatı'nın Hacımemiş'in kalbindeki konumu, odalarının konforu, kahvaltısının lezzeti ve ortak alanlarının ferahlığı ile misafirlerimizde güzel anılar bırakacağını umuyoruz. Bu amaç doğrultusunda kendimizi sürekli geliştirmeyi ve Alaçatı turizmine katkı sunmayı vaat ediyoruz.